
Analytik Jena Plasma Quant 9100 Elite ICP-OES-laitteisto
Analytik Jenan ICP-OES laitteisto PlasmaQuant 9100 Elite on ICP-laitteiden ykkönen spektraalisessa erotuskyvyssä ja herkkyydessä.
Tuotekuvaus
Analytik Jenan Plasma Quant 9100 ICP-OES-laitteisto on suunniteltu erityisesti hankalien näytteiden metallianalytiikkaan
Tehokkaan plasman hyvä matriisinsietokyky tekee PQ 9100-laitteistosta oivan työkalun mm. geologisten näytteiden, kemikaalien ja petrokemiallisten näytteiden, maanäytteiden ja jätevesien analytiikkaan.
Pystysuuntainen torch voidaan purkaa täysin osiinsa, joten se on helppo puhdistaa ja osia voidaan vaihtaa yksittäin, mikä vähentää käyttökustannuksia. V Shuttle Torch ei tarvitse mitään säätötoimenpiteitä, vaan se on kasaamisen jälkeen suoraan käyttövalmis. Myös kaasuliitokset on integroitu suoraan jalustaan.
Dual View PLUS-toiminnon avulla näytteestä voidaan mitata samalla kertaa sekä suuria alkuainepitoisuuksia että jäämäpitoisuuksia. Erityisen tarkan optisen erottelykyvyn ansiosta laitteisto soveltuu hyvin myös tutkimuskäyttöön, kun näytteistä halutaan selvittää pienimmätkin yksityiskohdat.
PlasmaQuant 9100 ICP-OES metallianalysaattorin tarkkuus vähentää spektraalisia häiriöitä ja analysoinnissa voidaan ottaa käyttöön herkempiä emissioviivoja. Laaja valikoima erilaisia näytteensyöttökittejä ja muita lisävarusteita tekee laitteistosta joustavan kokonaisuuden moniin erilaisiin tarpeisiin.
Selkeän Aspect PQ-ohjelmiston avulla Analytik Jenan ICP-OES laitteiston käyttö onnistuu vaivattomasti ja ohjelmisto sisältää myös esiohjelmoituja laadunvalvontatyökaluja.
Edut
- LIMS-yhteensopiva ASpect PQ-ohjelmisto antaa hyvät työkalut tulosten tulkintaan.
- Nopea mittausvalmius myös virtojen sammuttamisen jälkeen (< 15 min), hyvä matriisinsietokyky ja erittäin hyvä optinen tarkkuus.
- Tarkka erottelukyky vähentää spektaalisia häiriöitä.
- Dual view PLUS (2+2) toiminto laajentaa mittausaluetta.
- Plasman huuhteluargon kierrätetään, mikä vähentää kustannuksia.
Tekniset tiedot
- Korkeataajuus generaattorin tuottama plasmateho 700 – 1700 W.
- Aallonpituusalue 160 – 900 nm ja erottelukyky 2 pm (200 nm)
- Echelle-kaksoismonokromaattori ja peltier-jäähdytetty CCD ARRAY-detektori
- koko L 990 x K 940 x S 855 (mm), paino n. 170 kg
- Valmistusmaa Saksa
Video
Ota yhteyttä myyntiin
Ota yhteyttä asiantuntijaamme tai täytä ja lähetä oheinen lomake.
-
Minna Salonen
Myyntipäällikkö
010 417 4567 -
Päivi Karppinen
Myyntipäällikkö
010 417 4571 -
Kati Alanen
Myyntipäällikkö
010 417 4539 -
Hanna Merenheimo
Myyntipäällikkö
010 417 4530 -
Anne Rantala
Myyntipäällikkö
010 417 4558 -
Henna-Riikka Nissinen
Myyntipäällikkö
010 417 4470
"*" näyttää pakolliset kentät